اصول و روشهای کار در آزمایشگاه

اصول و روشهای کار در آزمایشگاه

اصول و روشهای کار در آزمایشگاه

رعایت اصول و روشهای کار در آزمایشگاه بسیار مهم میباشد. از تجهیزات ایمنی فردی می توان، محافظ کامل صورت- روپوش آزمایشگاه- گان- ماسک- دستکش- عینک- کفش رو بسته و … نام  برد که مسئول آزمایشگاه

باید بطور مرتب تجهیزات سالم فوق را تهیه و در آزمایشگاه برای استفاده بگذارد.

   تجهیزات ایمنی فردی لازم، باید قبل از کارکردن با مواد خطرناک زیستی پوشیده شود و بلافاصله بعد از اتمام کار خارج گردد.

   در صورتیکه هر کدام از تجهیزات فردی در حین کار به ماده خطرناک زیستی آلوده شد، باید بلافاصله آن را تعویض کرد. –  قبل از خروج از آزمایشگاه حتماً تجهیزات ایمنی فردی باید خارج شود.

اصول و روشهای کار در آزمایشگاه

تجهیزات ایمنی

۱ – محافظت از صورت
وقتی که احتمال ترشح مواد عفونی یا سایر مواد خطرناک زیستی وجود دارد، در صورتیکه هود ایمنی زیستی(BSC) در دسترس نیست باید از محافظ مناسب صورت استفاده کرد.
انواع محافظ صورت عبارتند از : عینک های ایمنی که دارای محافظ کناری می باشد- عینک معمولی- محافظ هایتمام قد صورت و‌… .۲- روپوش های معمولی و گان هابرای جلوگیری از آلودگی پوست و لباس بیرون باید حتماً روپوش آستین بلند یا گان پوشیده شود. در صورتیکه احتمال ترشح یا پاشیدن ترشحات روی لباس وجود دارد، باید از روپوش یا پیش بندی که دارای لایه نفوذناپذیر هست استفاده کرد.
موقع کار کردن با مواد خطرناک زیستی که در سطح سوم زیست ایمنی (BSL3) قرار می گیرند و همچنین موادعفونی باید سرآستین روپوش آزاد نباشد و کاملاً داخل دستکش قرار گیرد. روپوش کثیف را یا باید در محلآزمایشگاه ضدعفونی و سپس شست یا اینکه با قراردادن در یک نایلون و بستن درب آن به سرویسلباسشویی فرستاد. روپوش را نباید برای شستشو به منزل برد.۳- دستکش هاهنگام کار با مواد خطرناک زیستی همواره باید دستکش پوشید. زیرا پوشیدن دستکش می تواند فرد را در مقابل مواد خطرناک زیستی محافظت کند.

۴- ماسکها

استفاده از ماسک در صورتیکه سیستم های کنترلی مهندسی مانند هودهای ایمنی زیستی (BSC) دردسترس نباشند، یا مواقعی که باید بطور همزمان بهمراه هود ایمنی زیستی (BSC) استفاده شود برای محافظت سیستم تنفسی از ورود آئروسل لازم است.
ماسک باید در صورت امکان قبل از استفاده ضدعفونی شود. کنترل شود که از نظر اندازه مناسب صورت باشد و

نوع ماسک برای آزمایش موردنظر مناسب باشد و آموزش طریقه استفاده صحیح از آن داده شده باشد.۵– روکش های مخصوص کفش

در صورتیکه احتمال پاشیدن و ترشح مقادیر زیادی از مواد خطرناک زیستی وجود دارد، پوشیدن روکش محافظ

یکبار مصرف روی کفش، به جلوگیری از سرایت و انتشار عوامل خطرساز کمک می کند.شستشوی دستها

در صورت تماس مواد عفونی و آلوده با دستها، قبل از ادامه کار باید حتماً دستها را با آب و صابون به مدت

حداقل ۱۰ ثانیه شستشو داد. همچنین بعد از خارج کردن دستکش ها و قبل از خروج از آزمایشگاه شستن

دستها لازم است انجام شود.اصول و روشهای کار در آزمایشگاه در موارد بالا به صورت خلاصه ارائه گرید.مطلب زیر هم بسیار مهم و قابل تجه است که اکثرا رعایت نمیشود.خوردن، آشامیدن، آرایش کردن و استفاده از لنز تماسیخوردن، آشامیدن، استفاده از لوازم آرایشی و جواهرات اعم از انگشتر و ساعت و … و بکار بردن لنزهایتماسی چشم در محیط آزمایشگاهی که با مواد خطرناک زیستی کار می شود ممنوع است. نگهداری موادخوراکی و آشامیدنی در یخچالی که مواد شیمیایی در آن وجود دارد ممنوع است و برای مواد غذایی باید ازیخچالی فقط به همین منظور استفاده کرد.

پویش نوین تهران آزما

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.